Part Number:IC660BBA020
Product Description:Combination I/O module
No. of Inputs:Four (4) analog inputs
No. of Outputs:Two (2) analog outputs
I/O Resolution:12 bits + sign
I/O Update Frequency:Once every 4 ms
Supply voltage range:18-56 VDC
Block Power:24/48 Volts DC
Heat Dissipation:6 Watts
Resolution:12-bit + sign
Status LEDs:Unit OK, I/O Enabled
Block to Block Isolation:1500 Volts
Technical specifications for IC660BBA020
  • Product Model
    IC660BBA020
  • Product Parameters
    GE Fanuc I/O Block
  • Tariff Code
  • Country of origin
    USA
  • Place of shipment
    Xiamen, China
  • Estimated Shipping Size
    22.4x9.7x8.7cm
  • Manufacturer
    General Electric
  • Weight
    1.4 kg
  • Communication protocol
    Genius Protocol
  • Input Filter
    none, 8, 16, 32, 64, 128, 256, 512, 1024mS
  • Input Signals
    0–10 VDC, 10 VDC, 5 VDC, 0–5 VDC, 4–20 mA (or 1–5 VDC)