Part Number:IC660EBD120
Series:Block I/O
Product Type:Electronics Assembly
Storage Temperature:-40 to 100 degrees Celsius
Nominal input voltage:115 VAC
Non-Condensing Humidity:5 to 95 percent
Input voltage range:93-132 VAC
Frequency:47 to 63 Hz
No. of discrete inputs:Twelve (12)
No. of discrete outputs:Four (4)
LED block:I/O Enabled, Unit OK
Circuit Overcurrent Threshold:4 Amps
Technical specifications for IC660EBD120
  • Product Model
    IC660EBD120
  • Product Parameters
    Genius Block I/O module
  • Tariff Code
  • Country of origin
    USA
  • Place of shipment
    Xiamen, China
  • Estimated Shipping Size
    7.6x20.3x10.2cm
  • Manufacturer
    General Electric
  • Weight
    1.4 kg
  • Operating Voltage
    93 to 132V AC/10 to 30V DC
  • Block Steady State Output Current
    2 Amps max
  • DC Power Supply Dropout Time
    10 ms at 12 V, 75 ms at 24 V