Part Number:IC660EBR100
Product Type:Electronic Assembly
Frequency:47 to 63 Hz
Power Required:87 mA at 115 V AC
Power Supply Dropout time:1 cycle
Heat Dissipation:10.1 Watts with 16 Outputs
Min. Load Recommended:10 mA
Relay Type:Fixed Coil moving armature
Technical specifications for IC660EBR100
  • Product Model
    IC660EBR100
  • Product Parameters
    Genius I/O block
  • Tariff Code
  • Country of origin
    USA
  • Place of shipment
    Xiamen, China
  • Estimated Shipping Size
    7.6x20.3x10.2cm
  • Manufacturer
    General Electric
  • Weight
    1.4 kg
  • Max. Initial Contact Resistance
    100 milliohms
  • Operating Temperature
    0 to 60 degrees Celsius
  • Operating Voltage
    115 V AC/93 to 132 VAC or 230 V AC/185 to 265 V AC