Allen-Bradley 1756-PA75
i
Product Information
Product Describe
1756PA75
POWER SUPPLY MODULE
CONTROLLOGIX
75 WATT
86-265 VAC INPUT
5 VDC @ 13 AMP OUTPUT
STATUS LEDS
OPEN STYLE
CHASSIS MOUNT
Technical specifications for 1756-PA75
  • Product Model
    1756-PA75
  • Spare Model
    1756PA75
  • Product Parameters
    ControlLogix AC Power Supply
  • Tariff Code
  • Country of origin
    USA
  • Place of shipment
    Xiamen, China
  • Estimated Shipping Size
    11x14.3x14cm
  • Manufacturer
    Allen-Bradley
  • Weight
    0.9 kg
  • Input voltage range
    85…265V AC
  • Input voltage, nom
    120V/240V AC
  • Input frequency range
    47…63 Hz
  • Input power, max
    100VA/100 W
  • Output power, max
    75 W @ 0…60 °C (32…140 °F)
  • Current capacity @ 1.2V DC
    1.5 A
  • Current capacity @ 3.3V DC
    4 A
  • Current capacity @ 5.1V DC
    13 A
  • Factory New
    These are new and current items that are procured from the manufacturer.
  • New No Package
  • New In Opened Package
  • New In Sealed Package
    Parts are new. They have not been used and still have their original package seal intact.
  • New in Original Package
    These parts are new. The packages were not originally sealed by their original manufacturer.
Warranty Period & Disclaimer
FAQs
  • What is the 1756-PA75?+
  • What is the difference between 1756-PA75 and 1756-PB75?+
    The PA75 is AC-powered (85–264V AC), whereas the PB75 requires an external DC supply (18–32V DC)
  • What is the input voltage range of the 1756-PA75?+
    The 1756-PA75 has a wide input voltage range of 85–265V AC (nominal 120/240V AC) and a frequency range of 47–63 Hz.
  • What is the maximum output power of the 1756-PA75?+
    The module can provide a maximum power of 75 W in a temperature range of 0–60 °C (32–140 °F).
  • Does it require an external fuse?+
    Yes. It is recommended to use a 15 A time-delay type fuse in all ungrounded power connections for external overcurrent protection.
Get a quick price fo 1756-PA75
*Quantity
*E-mail
Company
*Mobile
*Content
Upload (gif, jpg, jpeg, png, bmp, doc, docx, xls, xlsx, ppt, pdf, csv)
whatsapp
Inquiry
Control system parts
Required delivery time
Revisions
Revision Part #
Also known as
1756-PA75/A
1756-PA75-A Rev A
1756-PA75/B
1756-PA75/B Rev B
Product
MORE INFORMATION
Overview Manuals Technical notes Product Applications Key Protection & Safety Functions
Features:
  • 75W output power rating
  • 3.3V/5.1V/24V DC outputs
  • 85-264VAC input range
The 1756-PA75 is compatible with a variety of ControlLogix chassis such as 1756-A4, 1756-A7, 1756-A10, 1756-A13, 1756-A17 and of chassis series, particularly Series B and Series C. if operating input supply to the 1756-PA75 is suddenly interrupted, this standard power supply provides a hold-up time of 2 cycles @ 85V AC, 60 Hz 6 cycles @ 120V AC, 60 Hz 20 cycles @ 220V AC, 60 Hz. Additionally, it has an isolation voltage of rating of 250V (continuous), Reinforced Insulation Type, Power Input to Backplane Type tested at 3500V DC for 60 s.
The Allen-Bradley 1756-PA75 comes with a current capacity at 5.1V of 13 A. This power supply must be mounted on the left side of 1756 chassis and it has a non-replaceable fuse that intended to guard against fire hazards from short circuits. The 1756-PA75 is intended for use in Pollution Level 2 Industry Environments and in excessive Category II applications (as defined in the publication of IEC 60664-1). Note that the 1756-PA75 power supply can operate at an altitude of up to 2000 meters without derating.
  • Automotive Industry: Supporting complex assembly lines and robotic workstations
  • Oil & Gas: Pump station monitoring and pipeline control
  • Food & Beverage Processing: Automated packaging lines and filling systems
  • Power & Water Treatment: Key logic control such as pump switching and remote monitoring
Hold-Up Time: Maintains power during short interruptions: 2 cycles @ 85V AC, 6 cycles @ 120V AC, and 20 cycles @ 220V AC (60 Hz).