IC200ALG240-DB
Need Help? Contact US!
Call us: +86-18020776786
Proper, Ready.
Delivery time
Please indicate your delivery time
Product Information
Product Describe
Manufacturer:GE Fanuc
Series:Versamax
Part Number:IC200ALG240-DB
Product Type:Analog Input Module
Number of Inputs:8
Intelligent Module:Yes
Input Data:16-Bit Input Data
Operating Modes:Current Mode or Voltage Mode
Current Range:1 to 20 milliamps
Voltage Range:-10 to 10 Volts DC
Technical specifications for IC200ALG240-DB
  • Product Model
    IC200ALG240-DB
  • Product Parameters
    Analog Input Module
  • Tariff Code
  • Country of origin
    USA
  • Place of shipment
    Xiamen, China
  • Estimated Shipping Size
    11x5.5x6.5cm
  • Manufacturer
    General Electric
  • Weight
    0.2 kg
  • Voltage Range
    -10 to +10 volts DC
  • Current Range
    4 - 20 mA
  • Update Rate
    20 ms
  • Power Consumption
    15 mA from +5V bus