IC200ALG331-EB
Need Help? Contact US!
Call us: +86-18020776786
Proper, Ready.
Delivery time
Please indicate your delivery time
Product Information
Product Describe
Series:VersaMax
Part Number:IC200ALG331-EB
Description:Analog output module
Channel:4
Digital resolution:16 bits
Voltage:-10-10 Volts DC
Compatible signals:4-20 mA; - / +10VDC
Current:4-20 milliamperes
Update Time:7 milliseconds
Isolation Input to Logic:250 Volts AC
External Power supply:18-30 VDC
Isolation Input to Ground:1500 Volts AC for 60 seconds
Module width:Single slot
LED indicators:FLD PWR LED; OK LED
Technical specifications for IC200ALG331-EB
  • Product Model
    IC200ALG331-EB
  • Product Parameters
    Analog Output Module
  • Tariff Code
  • Country of origin
    USA
  • Place of shipment
    Xiamen, China
  • Estimated Shipping Size
    11x5.5x6.5cm
  • Manufacturer
    General Electric
  • Weight
    0.18 kg
  • Optical Isolation rating
    250VAC continuous; 1500VAC for 1 minute
  • Analog resolution
    Current mode:381 nA nominal; Voltage mode: 381 µV nominal
  • 18-30 VDC
    5V output:10mA maximum 3.3V output: 115mA maximum
  • Accuracy at 25 degrees C
    +/- 0.1% maximum of full scale
  • External Supply Voltage Range
    +18 to +30VDC including ripple
  • Current consumption
    100mA maximum plus load currents
  • Product Description
    4-Point Analog current / voltage output module
  • Output signal, range
    Current mode:+1 to 20mA; Voltage mode: +/-10VDC