IC200ALG322
OUTPUT MODULE
VERSAMAX
ANALOG
4 CHANNEL
12 BIT
VOLTAGE +/-10 VDC
LED INDICATING
5 MV = 16 COUNT RESOLUTION
Technical specifications for IC200ALG322
  • Product Model
    IC200ALG322
  • Product Parameters
    Versamax analog output module
  • Tariff Code
  • Country of origin
    USA
  • Place of shipment
    Xiamen, China
  • Estimated Shipping Size
    11x6x6.7cm
  • Manufacturer
    General Electric
  • Weight
    0.15 kg
  • Channels
    4 single-ended, one group
  • Backplane currentconsumption
    5V output: 50mA max
  • Configuration parameters
    Output default
  • Diagnostics
    Loss of User Side Power
  • Recommended range
    +18 to +30VDC
  • Current consumption atrecommended range
    160mA max
  • 12V operation range
    9.6 to 15VDC, 12VDC nominal
  • Update rate per module
    0.3ms maximum
  • Factory New
    These are new and current items that are procured from the manufacturer.
  • New No Package
  • New In Opened Package
  • New In Sealed Package
    Parts are new. They have not been used and still have their original package seal intact.
  • New in Original Package
    These parts are new. The packages were not originally sealed by their original manufacturer.
Warranty Period & Disclaimer
FAQs
  • What is IC200ALG322?+
    The GE Fanuc IC200ALG322 is an analog output module from the VersaMax Series. It provides four single-ended analog voltage outputs with a range of +/- 10.24 VDC.
  • Does the output of IC200ALG322 require an external power supply?+
    Yes. The analog field-side circuitry requires an external power supply of +18 to +30 VDC (including ripple).
  • Does IC200ALG322 require derating?+
    No. Regardless of mounting orientation, IC200ALG322 does not require derating.
  • Can the module be changed while the machine is running?+
  • What happens if PLC power or communication is lost?+
Get a quick price fo IC200ALG322
*Quantity
*E-mail
Company
*Mobile
*Content
Upload (gif, jpg, jpeg, png, bmp, doc, docx, xls, xlsx, ppt, pdf, csv)
whatsapp
Inquiry
Control system parts
Required delivery time
Revisions
Revision Part #
Also known as
IC200ALG322/A
IC200ALG322-A Rev A
IC200ALG322/E
IC200ALG322-E Rev E
IC200ALG322/H
IC200ALG322-H Rev H
IC200ALG322/J
IC200ALG322-J Rev J
Product
MORE INFORMATION
Overview Manuals Technical notes Configuration Parameters
Features:
  • 250VAC continuous; 1500VAC for 1 minute
  • Versamax series by GE Fanuc Automation
  • 12-Bit, 4 Channels
Analog output modules IC200ALG320 and BXIOAO4200 provide four4mA to 20mA analog current-sourcing outputs. Including a modestamount of overrange current, approximately 20.38mA of output currentper channel is available to drive output loads.Analog output modules IC200ALG321 and BXIOAO4205 provide fouranalog voltage outputs. The output range is 0 to +10VDCAnalog output modules IC200ALG322 and BXIOAO4210 provide fouranalog voltage outputs. The output range is -10 to +10VDC An external power supply is required for the outputs.Intelligent processing for this module is performed by the CPU orNetwork Interface Unit. The module receives 4 words of analog outputdata.